Shoqeria ese

Display results as : Mesazhet Temat. Advanced Search. Internet Explorer 8. Snow prej Tue Sep 14, am. Lorenc mbrostaraku prej Tue Sep 14, am. Anxhela prej Tue Sep 14, am. MeTeoR prej Tue Sep 14, pm.

Female pirate art

Sponsored content. Tema Fundit. Shtypi i Shkruar.

Shoqëria shqiptare, afër dhe larg Evropës

Link 1. Menu Shpirti. Re: shoqeria cfare eshte per ty? Shoqeria eshte gjeja me e bukur podhe me e trishtuar per mua personalisht sepse pas mendimit tim nuk ka shoqeri te paster gjithmone eshte interesi ne mes dmh ke nje shoqe e ke se ke nevoje ta kesh po mos ja kishe sdo e kishe shoqe dmth tera ne jete lidhen sipas iinteresit gjithcka eshte interes ne shoqeri ka te beje shume leku makina veshja dhe te tjera ky eshte mendimi im.

Jam dakort me mendimin e Kristines se shoqeria e gjeja me e shtrenjt qe mund te kete nje njeri ne jete,por si te gjitha gjerat e shtrenjta ashtu dhe shoqeria eshte e veshtire per ta patur.

Ese dhe Analiza Letrare

Nuk do jetonim pa shoqeri. Megjithate kudo mbizoteron interesi. Nese nuk do na interesonte asgje nga nje person atehere nuk do ti afroheshim fare atij. Shoqeria ne ditet e soteshme eshte shume e rendesishme vetem se do zgjedhur shume mire. Fakti qe shpesh here shume vendime per gjerat qe do bejme i marrim duke u nisur nga ajo cka shoqeria jone do mendoj se eshte me e mira dhe se si ata do na gjykojne do te thote se eshte shtylla e dyte kryesore ne rrethin socjal tonin pas familjes, i gjithe problemi eshte ne pozicjonin qe i japim vetes ne shoqeri.

Cdo rreth shoqeror ka 1 ose 2 persona qe u degjohet fjala pak me shume kur behet fjale per te marre nje vendim apo ne nje debat dhe kjo ndodh sepse jemi ne qe ua kemi dhene kete mundesi, po ashtu edhe ate pjese te shoqerise qe rrall e degjojme prape jemi ne qe e kemi vendos ne ate pozicjon, E mira eshte qe askush mos te gjendet ne ekstremet e rrethit shoqeror e pastaj te diskutohet per zhgenjime! Sa gjate i paskam rene une ska njeri nerva me e lexu.Ta ruaj informacionin?

Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej Ku fillon e mbaron shoqeria? Ke bere shume mire qe ke kapur kete teme. Shoqeria ne jete eshte shume e rendesishme,eshte integrimi i njeriut dhe mundesia qe i jepet atij per te nxjerre ne drite ate qe eshte ne gjendje te jape ne evoluim konstant dhe shpresoj qe shqipetaret ta vleresojne shume kete per njeri-tjetrin. Shoqeria midis dy personave egziston shume mire ,vetem nqs midis dy personave nuk lind nje ndjenje reciproke.

Perndryshe un nuk shoh pse midis dy personave te mbaroje shoqeria! The world is not enough! I am the cosmic storms I am the tiny worms I am fear in the night I am bringer of light.

Miqesia e Vertet & Thjeshte

Perkufizimi im Shoqeria eshte nje mardhenie e drejtperdrejte dhe e vullnetshme midis dy ose me shume individeve. Shoqeria eshte grup njerezish me interesa te perbashketa.

Shoqeria krijohet ne baze te interesave te perbashketa te individeve. Pra jane interesat e perbashketa nje lidhin nje grup te caktuar njerezish apo individesh dhe si kundervlere krijohet shoqeria. Por, ana tjeter e medaljes eshte se interesat e ndryshme te invidideve pengojne krijimin e nje shoqerie. My silence doesn't mean I am gone! Kur e lexova titullin e temes u mallengjeva Jo per gje po kjo shoqeria e shekullit te 21 muk ju duket se po i rikthen nga e para keto pyetje dhe problematika?

Nejse gabimi im! Pyetja ishte per shoket e shoqet qe na rethojne e jo per mjedisin social, nese behej fjale per pyetjen e dyte mbase do i shtoja nja dy shkronja me teper hulumtimi. Por meqenese behet fjale per rastin e pare Shkenca e Historise dhe Rendesia e saj Ngjarrjet e shek. Kemi kaluar situata te ndryshme bashk ku me te vertet esht treguar n. Te tjeret qe dal ne fundjav ose i shof ne shkoll ktu e atje jan vetem acquantances s'e di si quhet ne shqip.

Per mua shoqeria eshte dicka e rendesishme sidomos kur punoj me ta edhe kaloj diten me ta.

Heritage rough rider 22 upgrades

Te duash shoqerine tende edhe te interesohesh do te ishte me e thjesht sidomos ne kohen e veshtire te sotme sepse sot njerezit jetojne me interesa edhe jetojne me fjalin "duhet te japesh qe te te jap". Ruaj Lidhjet Ruaj Lidhjet Digg del. Projekti Albasoul Albasoul. Krijoni Kontakt.Thursday, September 20, Ese: Nje bote pa ligje. Ligji eshte nje koncept sa abstrakt dhe i prekshem.

Eshte ligji ai i cili drejton menyren si ne jetojme, por dhe si mendojme. Vete fakti qe shoqeria ka krijuar rregulla e ligje, mund te interpretohet se ligji eshte dashur si nje mekanizem rregullues i shoqerise per te garantuar vazhdimesine e saj.

Ligji, megjithate nuk eshte nje mekanizem veterregullues. Ligjet jane krijuar nga perfaqesuesit e popullit, shtetaret, me qellim mbrojtjen e sigurise, drejtesise dhe interesave te qytetareve.

Shpesh thuhet se ligjin e ben legjitim autoriteti, e jo arsyeja apo dituria. Por sa e lehte eshte te vendoset nje autoritet i tille me qellim mbrojten e te drejatve te njerezve? Kush vendos se cfare eshte e drejte dhe cfare nuk eshte? A jane shtetaret gjithmone te interesuar ne mireqenien e qytetareve te tyre? A nuk jane shtetaret qenie njerezore qe vendosin interesat personale para interesit publik, nje akt ky aq normal per cdo qenie njerezore?

Martin Luterking ka thene se 'Gjithcka qe kane bere nazistet ne Gjermani ishte plotesisht e ligjshme'. Nese shohim ne kontekstin shqiptar, krimet e komunizmit ne ate kohe ishin totalisht te ligjshme.

Luigji i XIV ka thene ' Eshte e ligjshme sepse dua une', ndersa Bismarku ka thene se 'Ligji eshte si sallami, esht eme mire te mos e shohesh si behet'. Ligji, pra, varet nga ata qe e krijojne ate dhe qellimet e tyre. Eshte ne doren e tyre nese nje veprim konsiderohet i ligjshem apo i paligjshem. Nese fuqia ligjvenese vendoset vetem ne doren e dikujt, apo nje kaste te vogel njerezish, eshte e pamundur qe interesat e tyre te ecin paralelisht me interesat e qytetareve.

A do te ishte me mire nje bote pa ligje sesa nje bote me ligje te diktuara nga nje mendje e semure?

Shoqëria moderne dhe ne

Historia ka treguar se po. Monarkite dhe diktaturat jane permbytur shpesh me revolucione, duke e cuar vendin ne anarki, ku ligji nuk ekziston. Megjithate, po historia ka treguar se shoqeria nuk ka mbetur asnjehere pa ligje, anarkia nuk funksionon dhe njerezit vete kane dashur te ndertojne nje sistem ligjor, por ne ndryshim nga me pare, nje sistem te drejte ku ligjet vendosen ne menyre te drejtperdrejte nga vete populli me ane te perfaqesuesve te zgjedhur nga populli; dhe kjo eshte demokracia.Wednesday, February 20, ESE filozofike: Cdo te ndodhte ne shoqerine njerezore nese lirise do ti mungonte morali?

Pjese e ketyre rregullatoreve jane kodet ligjore dhe ato morale, deri diku edhe feja. Keto kode te shkruara dhe te pashkruara bejne te mundur jetesen ne menyre harmonike e te gjithe njerezve.

Por cfare do te ndodhte nese kete shoqeri ne do ta linim ne liri te plote, pa ligje, fe apo moral? A do te vazhdonte qenia njerezore te ekzistonte, a do te kishim zhvillimin dhe lirine qe kemi sot, apo bota do te sundohej nga kaosi? Kur analizojme kete pyetje e para gje qe na vjen ne mend eshte: cfare eshte morali ne vetvete? Ne nje kuptim te gjere morali eshte aftesia e nje personi per te dalluar veprimet te mira nga ato te keqija.

Problemi i etiketimit te nje veprimi i mire apo i keq varet nga kultura, nuk mund te themi qe eshte objektiv, pra ai ndryshon ne vende te ndryshme. Shpesh here shoqerite e vendeve ne zhvillim i quajne shoqerite me te civilizuara si amorale, kryesisht sepse kodet morale te ketyre shoqerive jane me te ngurta se ato te shoqerise perendimore.

Nje kod moral mund te shihet si nje permbledhje se cfare besojne njerezit qe mund te te beje nje njeri te mire. Morali i brendshem ashtu si kodet morale te nje shoqerie na ndihmojne te percaktojme ato veprime te cilat jane brenda arsyes, etikes dhe rregullave te bashkejeteses. Padyshim pergjigja eshte hipotetike, bazuar ne analizen e mesiperme te asaj c'ka quajtem moral dhe mbi kete ka disa kendveshtrime filozofike.

Kendveshtrimi konservator, i cili bazohet tek teza se njeriu ka te drejte te jete plotesisht i lire ne zgjedhjet e tij, thote se njerezit kane moral, por ky moral shfaqet ne nje menyre jo aq te drejtperdrejte. Ky kendveshtrim thote se njerezit jane egoiste nga natyra, dhe punojne per me te miren e tyre, megjithate kjo nuk do te thote qe ato jane te pamoralshem. Nje bukepjekes, prodhon buke sepse deshiron te beje para duke i shitur buket, megjithate ai mundohet te beje buke te mire, te paster dhe cilesore per klientet, sepse njeriu nga natyra eshte humanist dhe nuk do t'i beje keq dikujt tjeter pa arsye; pra, edhe pse te berit e nje buke te mire nuk eshte qellimi kryesor i bukepjekesit, ai mundohet t'a beje ate te shendetshme dhe cilesore sepse ai ka mundesi t'a beje kete.

Ne kete kontekst, eshte e panevojshme qe morali dhe rregullat te jene te detyrueshme, sepse vete njerezit jane te predispozuar te shfaqin anen e tyre humaniste dhe te moralshme. Kanti, nje nder liberalisteve me te famshem ne bote thote se 'Askush nuk mund te me detyroje te jem i lumtur sipas menyres se tij, por secili ka te drejte te kerkoje lumturine e tij nepermjet rruges qe ai mendon se eshte e drejte".

Kjo do te thote se morali eshte dicka qe shihet ndyshe nga njerez te ndryshem, dhe nuk duhet te imponohet nga askush. Morali nuk eshte dicka i cili ekziston apo jo, sepse morali eshte dicka qe gjithsecili e perkufizon ndryshe.

Rwby neo x child reader

Bota sot po drejtohet drejt nje shoqerie liberale, e cila mbron filozofine liberale. Shume aspekte te jetes sone qe nje dekade me pare quheshin te pamoralshme, si marredheniet e te njetes gjini, aborti etj, tashme jane te pranueshme nga shumica e njerezve ne shoqerite e civilizuara. Per me teper, marredheniet e te njejtes gjini nuk kane qene te pamoralshme ne kohen e Greqise se lashte dhe ne shume qyteterime antike. Ato u qujten te tilla ne periushen pas lindjes se Krishtit, dhe tani menyra e perqasjes ndaj tyre po ndryshon serisht.

Kjo nuk do te thote qe shoqeria eshte e pamoralshme, thjesht morali eshte dicka qe ndryshon me zhvillimin e civilizimit. Ne duhet t'a pranojme dhe te jemi pjese e ketij ndryshimi, duke i lene njerezve me shume liri ne zgjedhjet e tyre, s igurisht duke patur ne mendje se liria jote mbaron aty ku fillon liria e tjetrit.

Labels: EseLetersi. Unknown October 29, at PM. Newer Post Older Post Home. Subscribe to: Post Comments Atom.Home Posto. Do qe te te shkruash mendimin qe ke per shoket?

shoqeria ese

Regjistrohu tani dhe tregohu i ndershem! Une kam nje shoqeri qe bisedoj qe bisedoj cdo gje me toqe i kam afer ne cdo momente kam nje shoqeri qe nuk me le kurre ne balte. Kam nje shoqeri qe mund te them me gjithe gojen jane miqte me te mire ne bote. Pa e permendur shoqen e ngushte ,te cilen e ofendoj nese e quaj te tille sepse ajo eshte motra ime.

Ajo eshte nje pjese e zemres sime. Nese nje dite nuk e shikojajo dite nuk kalon e kur jemi bashke ajo dite eshte dita me e bukur per mua sepse kur jemi bashke ne vetem qeshim dhe jemi vetem te gezuara. Ajo me kupton ne cdo momentnese te gjithe me kuptojne pasi jua shpjegoj situaten ajo me kupton thjesht me nje shikim.

Ne nuk mendojme 2 here nese kemi nevoje per njera tjetren. Une e dua shume ate dhe ajo me do shume mua. Nuk di cfare te shkruaj per te sepse e kam moter e nuk besoj se ka gje me te shtrenjte se motra.

Por nese filloj te shkruaj per te jovetem fletet dalin por edhe te gjitha mjetet e shkrimit nuk dalin. Une nuk e imagjinoj dot jeten time pa te e pa shoqerine time sepse ato jane pjesa me e rendesishme e jetes per mua. Vepra te ngjashme miqte e mi Lloji: Ese pershkruese miqte tane jane cdo gje per ne. Ato dine te jene te mire ne cdo sekond te jetes tone,na bejne te qes Shoqeria jone e ver Lloji: Ese argumentuese Cdo njeri mund te kete nje shoqeri por sa prej nesh e dine nese kjo shoqeri eshte e vertet apo e rre Mos pyet se cfare b Lloji: Ese vleresuese I dashur atdhe!

shoqeria ese

Ndihem mire qe jam pjese e jotja, qe gezoj, festoj, merzitem e rritem me ty. Nuk me Shikoni njehere perreth jush. Cfare shihni?

shoqeria ese

Lule, peme, gjelberim e g Lloji: Ese pershkruese Jeta ku une jetoj nuk eshte e lumtur. Valle pse.Fituesi i Junior Oscar ne kategorine Filmi me i mire i animuar i punuar me. Moralin dhe normat e tij i cakton shoqeria. Megjithate perkunder mendimit te shumices prej studenteve, une jam kunder krijimit te nje levizjeje pro denimit me vdekje jo vetem per. Standarti moral limitohet nga shoqeria. Anja dhe trageti : levizin mbi siperfaqen e ujit, dmth aty ku takohen vetedija dhe nenvetedija.

Shoqeria kunder shtetit, Pierre Clastres.

Destiny 2 best shaders for hunter

Kjo "ese" nuk permbush asjne nga kriteret e nje eseje te mirfillteky tekst mund te marri cdo lloj emri pervecse ese. Shoqeria per te kaluar kohen eshte nje shoqeri e cila nuk permban rreziqe,por eshte e. Ese Argumentuese. Ju Lutem kush mund te me beje nje ese me temen "ligji dhe Shoqeria".

I mungon struktura e esesi mungon koherencanuk ka 1 hyrjezhvillim apo mbyllje te qarte. Botuesi Pika pa Siperfaqe. Shoqeria shqiptare ne mijevjecare eshte perpjekur, qe sakrifica e individit te sherbeje per mbijetesen e shoqerise, biles jane bere edhe sakrifica te tmerrshme.

Shoqeria ,pjese e jetes sime Shoket e shoqet e mia jane njerzit qe dua me shumejane ata qe me bejne per te qeshur ne cdo momentnese ata jane te lumtur dhe une jam e lumturnese ato merziten dhe une merzitem me shume se atonese ato lendohem une copetohemnese ato qajne une qajpor nese shikoj buzeqeshje ne fytyren e tyre atehere kjo eshte dita ime me e bukur per mua.

Tema: Mbrojtja e ambientit. Jan dy princesha qe mua me bejne te lumtur ,ato jane binjake dhe jane te pandara asnji qast ndaj meje dhe une, ndaj tyre. Shqiperia, Albania. Ali Pajaziti, J. Konsumi dhe kursimi. Ese shoqeria eshte e cmuar per mua dhe oferta nga tregu i makinave te perdorura ku mund te gjeni tregu i makinave te perdorura ne shqiperi automjete mer jep al makina ne shitje me kamio automatike merrjep makina ne gjermani gjej makina okazion shes makina te lira merrjep vetura ne kosove makina ne shitje ne shkoder shitblerjemakinash makina.

Shoqeria e keqe ku te qon.

Interneti dhe shoqeria

Ne shoqerite e sotme media luan nje rol te rendesishem per shperdarejen e informacionit dhe dijeve. Deshira jone eshte qe Shoqeria e Krishtere te mbaje qendrim kunder Trafikimit te grave dhe vecanerisht ne fazen e parandalimit dhe kujdesit te mevonshem. Mund te duket cmenduri,dhe shume njerez kane reaguar. Lexo 1 Gjonit Kam gati 15 vjet shoqeri me shoqen time dhe shpresoj qe kjo shoqeri te zgjas pergjithmone sepse jemi dy gjysma qe plotesojm ne menyre perfekte njera-tjetren.

Ku fillon e mbaron shoqeria? Arsyetimi nga udhheqsi mos miratimin sht krkuar apo refuzimi krkess. Ne disa vende, problemi i alkoolit eshte. Nuk eshte vetem shteti dhe agjencite publike te tij, ato qe mbeshtesin te varferit. Ju lutem vendosni nje numer te vlefshem. Asynchronous communication: The future of work; 4 March The future of Prezi Classic: Bringing together the best features; 2 March Ju do te njoftoheni me nje telefonate.Shoqeria ne ditet e sotme eshte gjeja me e cmuar per mua.

Jan dy princesha qe mua me bejne te lumtur ,ato jane binjake dhe jane te pandara asnji qast ndaj meje dhe une, ndaj tyre. Jane princeshat e mija sepse qendrimi me to me ben te perjetoj momente te paharrueshme per tere jeten time. Tek ky grup egzistojne disa lloje shoqerish si : shoqeri e shejte ,shoqeri pa interes,shoqeri e arte ,shoqeri hyjnore ,shoqeri besnike ,shoqeri bujare.

Jua them une tani ;Gjithcka ishte e pa programuar ,ishte forca e zemres sone njerezore ,gjithcka e mire ,e embel, e buzeqeshure shndritshme si ari ,e dashur ,e paster shkelqyese si BRILANTI m'u ashtu si dy mikeshat e.

Dua te them qe jeta mua me ka dhen dhurten me te cmuar dhe me te perkryer te kesaj miqesie te arte. Email This BlogThis! Share to Twitter Share to Facebook. Unknown December 3, at AM. Powered by Blogger. Ndaji shkrimet me te tjeret! Gjithmone, kur sjell ndermend vitet e femijerise sime, me kujtohet Vendlindja.

Nje vend qe do te jete gjithmone ne zemren e mendjen time. Me poshte do te gjeni mesataret qe u fituan cdo dege ne universitetet ne Shqiperi ne vitin Shpjegimi i raundeve per rregjistrimin ne universitet Procesi i rregjistrimit.

Deri ne daten Maturantet do kene mundesi te shikojne s Dega Kuota Univer Cfare lendesh keni zgjedhur per te dhene si provime te matures? Ndaji shkrimet tuaja me te tjeret! Keni pasion te shkruani? Doni te ndani nje shkrim me te tjeret?

Jeni te mirepritur te gjithe te na dergoni esete tuaja. Cdo ese do publikohet ne faqen e facebook Provimet e Matures dhe ne blog. Na shkruani te inboxi i faqes ne facebook ose ne adresen e e-mail provimetematures gmail.